Vše vlastně začíná objednávkou něčeho, co se bude dále zpracovávat. Popřípadě kompletovat, nebo se bude s tím či oním provádět jakákoli operace. To je začátek, který zajistí firmě příjem a lidem práci. Protože může mít firma nakrásně dost zaměstnanců, pokud nemá co dělat, je z toho většinou veliký problém. To se samozřejmě týká i malý firem a velkých podniků.
Následně dělníci budou s tímto polotovarem pracovat a finální výrobek pak opustí závod. Pokud firma koupila cokoli, měla by vědět za co. U finálního kusu pak vědět kolik hodin na ní strávili dělníci a kolik za to dostali zaplaceno. Protože zde již musí být ve výsledku položky takové, aby na tom byl výdělek. Protože účelem podnikání je zisk. To je jasné.
Protože takový přehled je nutný právě pro kontrolu příjmů a výdajů, nazývá se anglicky controlling.
Na toto není třeba armáda zaměstnanců, ale je možno se spojit s jinou společností, která tentocontrolling provádí a má s tím již nějaké zkušenosti, nebo také dodá software.
To, co jste si výše přečetli je samozřejmě jen namátkou zvolený příklad. Spolupráci můžete získat daleko více. Kontrolou účetnictví počínaje a srovnávacími tabulkami konče.
Takový software jistě nebude zadarmo, a cizí firmy by si za něj vzaly majlant. Jenže nikdo nechce vydávat peníze za něco, co může získat levněji a snadněji.
Vedení jako takové, či majitel firmy vůbec vždy zvažuje různé možnosti. Použije-li controlling výše zmíněné společnosti, nemusí na první pohled složitě pátrat v historii, porovnávat vše s tužkou v ruce, nebo za to platit spoustu zaměstnanců. Získá přehled ihned a navíc ekonomicky.
Systém jakýchkoli kontrol může být náhodný, ale také pravidelný a tím také samozřejmě také podrobnější. Lze si vybrat a zvážení je na každém kdo má zájem. Závěrečné výsledky ukáží, zda se ta či ona činnost vůbec vyplácí a zda se někde neobjevilo něco, co se nevyplácí a na čem se prodělává.