Jsou chutné – klíčky mungo patří k těm nejvíce chutným, proto se také o ně začal zajímat potravinářský průmysl a obchodní řetězce, které se v České republice uhnízdily již krátce po sametové revoluci. Bylo pro ně snadné zajistit pravidelnou dodávku čerstvých výhonků na trh s vědomím, že o ně bude zájem, což se také potvrdilo. Mělo to však řetězovou reakci, lidé zjistili, že si je mohou doma vypěstovat sami a tak byly právě klíčky mungo jedním z popudů oprášit staré zvyklosti generací našich předků. Klíčení semínek bylo po staletí součástí stravovacích zvyklostí, dříve se více konzumovaly luštěniny, méně se jedlo masa a i přesto byli lidé schopni tvrdě fyzicky pracovat. Byli více odolní vůči infekcím, měli lépe fungující imunitní systém a tehdy také neexistovalo tolik autoimunitních onemocnění, alergií a dalších civilizačních neduhů.
Klíčí se snadno – máte-li zájem se také zapojit do procesu nakličování, zkuste pro začátek experimentovat s čočkou a s fazolkami mungo. Můžete si usnadnit práci s plastovými patrovými miskami, ty jsou vyrobeny z certifikovaného polymethylmetakrylátu, vyhovují po zdravotní stránce a hlavně se v nich semínka dají naklíčit ve více druzích současně, a to s minimálním úsilím. Stačí je jen pravidelně proplachovat a ponechat je na vzdušném místě při pokojové teplotě, mimo přímý dosah slunečních paprsků.
Získáte za pár korun cennou devizu – „za málo peněz hodně muziky“ je slogan, který je platný i pro tyto plody. Mají v sobě ukryté přírodní bohatství a jeho význam si uvědomíme hlavně tehdy, kdy i přes značné materiální jmění a dostatek financí na bankovním účtu vám přestane sloužit zdraví. Tehdy jsou nám peníze i majetek doslova na nic. Stále tedy platí, že prevence je důležitější, než léčba, a s naklíčenými luštěninami na cestě k sobě vykročíte tím správným směrem.