Inteligentní domácnost jako hudba budoucnosti? Naopak, moderní dům si můžete zařídit i svépomocí!

Ve 21. století panují poněkud jiné standardy, což se týká i samotného bydlení. Zatímco před 20 lety platily za vymoženost nástěnné regulátory topení, v současné době už můžete za pomoci chytré elektroinstalace efektivně ovládat takřka celou domácnost.

Jak fungují inteligentní budovy?

Inteligentní bydlení zvyšuje komfort. Ačkoli v dobách nedávno minulých působily regulátory teploty na stěně domácnosti jako z vědecko-fantastického filmu, dnes představují pro některé lidi již zastaralou technologii. Moderní dům je totiž ekosystémem, ve kterém jednotlivé systémy a technologie harmonicky spolupracují. A vy nad nimi máte díky jednoduchému ovládání plnou kontrolu!
Chytrou domácnost může tvořit celá řada prvků. Propojit lze klimatizaci, topení, osvětlení, žaluzie a rolety, stejně jako vířivku, televizi nebo Hi-Fi. Navíc lze napojit i zavlažování trávníku a skleníku. To vše může pracovat společně za pomoci inteligentní elektroinstalace, která umožňuje jednoduchost a maximální komfort při ovládání, jejž zvládne prakticky každý člen rodiny. Nezanedbatelná přitom není ani časová úspora.

inteligentní domácnost

Zajištěna je i vysoká efektivnost provozu, což se kladně projevuje v dopadu na životní prostředí. Podobné systémy navíc umožňují sledovat spotřebu energie, což může také zamezit plýtvání, a má to pozitivní vliv i na rodinný rozpočet. Moderní dům tedy snoubí příjemné s užitečným.

Mezi výhody inteligentního bydlení patří i komfort a efektivita při jeho zabezpečení. Do systému chytré domacnosti lze totiž bez problémů zapojit i elektronický zabezpečovací systém. Součástí navíc mohou být také bezpečnostní kamery, jež jsou nainstalovány vně či uvnitř objektu.

domácnost

Ovládání chytrého osvětlení a dalších prvků moderního bydlení

Chytré domy lze ovládat hned několika způsoby, takže záleží na každém jednotlivci, jaký z nich si nakonec vybere. Jednu z možností představují dotykové panely, které jsou obvykle řešeny i s důrazem na design. Nedisponují tedy pouze vysokou praktičností, ale zároveň se jedná o vizuálně zajímavý prvek interiéru.
Ovládat inteligentni dum lze i za pomoci mobilní aplikace, jíž je možné spustit v mobilním telefonu (Android či iOS), tabletu či počítači. Celý systém tak budete moci ovládat z pohodlí vlastní pohovky, a dokonce nemusíte být ani doma, což se může v některých situacích opravdu hodit. Vzdálený přístup a dohled nad domácností je tedy další nezpochybnitelnou výhodou.

Součást skutečně moderního bydlení, která se ještě před časem mohla zdát jako „hudba“ vzdálené budoucnosti, představuje ovládání za pomoci hlasu. Některé systémy jej sice ještě neumožňují, lepší z nich jsou nicméně na tuto a další moderní technologie připraveny. Jejich tvůrci totiž počítali se skutečností, že bude potřeba časem dělat dodatečné úpravy a daný systém rozšiřovat.

technologie

Inteligentní dům svépomocí? Ne každý to zvládne

Na závěr se nabízí otázka, zda si lze inteligentní osvětlení a další prvky moderního bydlení zprovoznit svépomocí. Není to sice úplně nejjednodušší, na druhou stranu mnohé aplikace jsou uživatelsky přívětivé. Ne každý to ale zvládne. Pak nezývá nic jiného, než kontaktovat odborníky, kteří chytré bydlení, tedy montáž i další práce vyřeší za vás a vše bude nastaveno tzv. na míru.

Pokud vás zajímá cena inteligentního bydlení, samozřejmě musíte počítat s tím, že úplně zadarmo si jej nevytvoříte. Nicméně díky efektivnímu řízení energetických zdrojů je možné mít každý měsíc nižší náklady na domácnost, takže se vlastně jedná o investici, která se vám může časem vrátit. Minimálně o ní tedy uvažujte…