Nejprve se pojďme podívat na to, co toto slovo znamená. Hlavní parametr je, že jsou vyrobeny z bioproduktů (rostlinný i živočišných), které jsou vyprodukovány v ekologickém hospodářství, podle zákonem stanovených norem a je na ně vystaven certifikát. Mezi hlavní podmínky patří zdravotní nezávadnost (nesmí se používat chemické postřiky, které ničí životní prostředí, a umělá hnojiva), nejsou geneticky modifikované, a sleduje se i jakost a kvalita z hlediska etické výroby. Jako bonus obsahují i více minerálů a vitamínů, mají nefalšovanou chuť, a naopak v nich nebude přebytečná sůl a voda, které způsobují, že se vám pečínka v troubě zmenší.
Kontrolu kvality provádí dle smlouvy úředně uznané organizace, od procesu výroby, skladování, i přepravu. Všechny biopotraviny jsou označeny podle evropské směrnice logem i nápisem: BIO-produkt ekologického zemědělství, kódem, a informací o původu suroviny.
Co když zemědělec už začal s ekologickým hospodářstvím, ale ještě nemá certifikát? Toto tzv. přechodné období, kdy se odstraňují následky předchozí zemědělské činnosti, trvá od podání žádosti od registraci přibližně 2-6 let, výrobky jsou označovány jako „produkt z přechodného období“. Obvykle se jedná o osiva, takže se s nimi nesetkáme.
Zajímá vás, který stát má nejvyšší podíl biopotravin? Je to Dánsko, Lucembursko a Švýcarsko s přibližně 8 %. Česká republika má, pro porovnání, kolem 1 %. To je málo, když si uvědomíme že je to vlastně i 1 % z toho co jíme.
A co běžné potraviny?
Naproti tomu běžné potraviny obsahují nebezpečné pesticidy, umělá hnojiva a nebezpečné geneticky modifikované organismy. Celá výroba má negativní dopad nejen na půdu, ale i na celou přírodu a její obyvatele, včetně nás lidí, a to mnohdy s trvalými následky. Zvířata v běžném zemědělství nezažijí pastvu ani výběh, jsou namačkány v boxech či klecích bez pohybu, a jsou krmena stimulátory a hormony růstu. To vše se dostává s jídlem do lidského těla. A nejen to. Při zpracovávání ne-bio potravin se běžně používají chemické látky jako umělá barviva, dochucovadla, aromata, konzervanty a další.
Už jste se rozhodli?
Stále ještě váháte, co dopřejete svému tělu? Připlatíte si za kvalitu? Myslíte, že tyto potraviny i lépe chutnají? Zkuste to! Nakupovat je můžete nejen v obchodech se zdravou výživou, ale i v obyčejných supermarketech, a nejlepší seženete na trhu nebo od nějakého místního zemědělce, který vám a vašim dětem ukáže, jak se takové kravičky pasou, a slepičky mohou hrabat a zobat venku. Bude to i pěkný výlet a zážitek pro celou rodinu.