Stává se vám, že si v hypermarketu, nebo v jiném obchodě zakoupíte nádherně svěže vypadající bazalku, pažitku, petrželku, či jinou užitečnou bylinku, a ona vám po několika dnech úplně uvadne? A navíc jste ji ještě ani nepoužili. Nejspíš to bude tím, že jste udělali nějakou chybu, aniž byste to tušili. Pokusíme se vám některé z těchto chyb vyjmenovat. Pokud se jich vyvarujete, možná příští bylinku už nevyhodíte.
Nezdravá rostlinka
· Možná jste již v obchodě zakoupili už nekvalitní rostlinku. Dobře si u bylinky při nákupu všímejte, zda má krásně pevné listy a výhonky. Již na první pohled by mělo být vidět, že je to velice zdravý a kvalitní kus. Někdy se stane, že je bylina napadena škůdci. Proto je třeba důkladně prohlédnout spodní část listů rostlinky, protože právě tam se škůdci vyskytují. Také se můžete opatrně podívat na kořenový systém, jestli je kvalitně rozvinutý a zda jsou konce kořínků bílé, jak by zdravá rostlinka měla správně mít.
Nedostatečné světlo
· Chceme-li rostlinky pěstovat v domácích podmínkách, je třeba jim dopřát mnoho světla. Ideální je umístit právě zakoupenou bylinku na parapet u okna, kde bude mít světla dostatek. Jestliže je místnost velmi světlá, je možné postavit květináč s rostlinkou i dále od okna. Čím více světla rostlinka dostává, tím lépe se rostlince daří.
Teplota v místnosti
· Pro bylinku je dobré také zajistit stálou teplotu. Rostlinám nedělá vůbec dobře například sálavý suchý vzduch, který může rostlince vadit i na parapetu nad radiátorem. Dalším důvodem, proč bylinka uvadá, může být průvan, který mnohdy vzniká při větrání místností.
Špatná zálivka
Jedním z důvodů, proč některé rostlinky uvadají a hynou, je buďto nedostatečné zalévání anebo naopak přelití byliny. Zálivka bylinky by se měla přizpůsobit tomu, jaké množství vody si bere. Jestliže je bylinka přelita, tak jí uhnívají kořínky a nezalitá zase usychá.