Někdy je příčinou špatného spaní nějaký zdravotní problém. Pak je potřeba to probrat s lékaři. Stává se to například po těžké operaci, v období náročném na naši psychiku, ale také ženám v období menopauzy a starším lidem. Někdy musíme vzít na pomoc léky, ale někdy stačí úprava našeho o životního stylu. Zařadit více pohybu, zdravějších potravin. Pomohou také vhodné přírodní doplňky stravy .
Ovšem je potřeba provést i důkladnou kontrolu naší ložnice! Je to opravdu „oáza klidu“?
Je správně umístěna?
Základem je vybrat místnost, která je co nejvíce vzdálena od ruchu z ulic (abychom mohli otevřít bezpečně okna) a také hluku ze společných schodišť a výtahových šachet v bytových domech. Dobrým nápadem není ani zvolit místnost v přímém sousedství pokoje dospívajících dětí. Ten bývá zdrojem hluku velmi často!
Není přeplněná?
V ložnici je hlavní kvalitní dostatečně velká postel s kvalitní matrací. S ostatním nábytkem to moc nepřeháníme! „Nezanášíme“ prostor nepotřebnými věcmi z celého bytu! Ve skladišti se nespí zrovna sladce. Také z ložnice nevytváříme pracovnu, hernu či tělocvičnu, jejichž častý čilý provoz spaní též neprospívá!
Jak se tam dýchá?
V ložnicích moc netopíme a často větráme. Ideální teplotou na spaní je dle odborníků asi 17 až 19 °C. Myslíme na to, že zde nesmí být moc suché ovzduší! Pokud nestačí pravidelné větrání, použijeme vhodný odpařovač nebo zvlhčovač vzduchu.
Neruší nás barvy?
Jak barvy na lidskou psychiku působí, to je hodně individuální. V ložnicích ovšem raději neexperimentujeme s příliš křiklavými barvami a kontrasty! Doporučovány jsou hlavně světlé odstíny studených barev.