Někdy se může stát, že rostliny a květiny, které máme zasazené v květináčích, začnou náhle uvadat. Potom je nejspíše nejvyšší čas zkusit je zachránit tím, že jim vyměníme jak zeminu, tak i květináč. Na trhu se nabízí nepřeberné množství květináčů, a není snadné vybrat pro svoji rostlinu ten nejvhodnější. Jednou z nejlepších voleb je květináč z pálené hlíny.
Hliněný květináč
Tomuto květináči nevadí vysoké teploty ani slunce. Tento hliněný květináč dýchá, chladný vzduch však může rostlině v tomto květináči uškodit.
Plastový květináč
Umělohmotný květináč je lehoučký a jen tak se nerozbije, odolává nárazům. Zemina v tomto květináči vydrží déle vlhká, tím ale také hrozí přemokření substrátu.
Glazovaný květináč
Květináče z glazované hlíny bývají dražší. Mají obvykle podobné vlastnosti jako květináče z umělých hmot, ale povětšinou bývají mnohem hezčí a zajímavější.
Rašelinové květináče
Tyto květináče se obvykle používají k předpěstování rostlinek před jejich vysazením do záhonů. Rašelinové květináče se umísťují do zeminy společně s rostlinami. Kořeny rostlinek mohou bez problémů prorůstat stěnami těchto květináčů do okolní zeminy. Jelikož jsou biologicky odbouratelné, tak se postupně samovolně rozloží.
Ostatní druhy květináčů
v Jako varianta květináčů mohou být použity dřevěné kyblíky, které jsou velice estetické.
v Podobně tak dřevěné kontejnery, které se spíše hodí pro veliké rostliny.
v Další vhodnou volbou mohou být nádoby z terakoty, bývají ale příliš těžké.
v Na balkonové rostliny můžeme použít nádoby z pozinkovaného plechu.
Velice oblíbené jsou také:
· litinové hrnce
· obalové květináče z proplétaných hliníkových pásů
· baňaté měděné hrnce
· lesklé mosazné nádoby rozličných tvarů
· koše z bambusových tyčí nebo bambusových proutků koše z proutí, slámy a palmových listů.