Potkáte někoho na pláži, zajiskří to a vy víte, že je to ta pravá. Ale může jiskřit i sníh pod nohama, můžete lyžovat po boku, můžete se potkat na pracovní cestě. Můžete se potkat kdekoli a ve výsledku zjistíte, že vás a vaše bydliště nebo práce nebo obojí dělí desítky ba stovky kilometrů.
Nejspíš se nepřestěhujete. A tak přemýšlíte: má vztah na dálku vůbec cenu? Měl by to být vztah, nebo by bylo lepší se usadit na letní/zimní/prázdninové lásce, na románku, který bude trvat překrásný týden nebo dva, a potom už se nejspíš nikdy neuvidíte?
Pokusili jsme se zjistit, jak je to se vztahy na dálku, které začaly jako prázdninový románek.
Byli jste někdy v situaci, kdy jste se zamilovali na prázdninách, na dovolené, ale třeba někde na stáži? Jak to dopadlo? A jak dlouho to trvalo?
Vztah na dálku je v zámoří poměrně běžný. Když se tamní psychologové ptali po podobném výzkumu, ukázalo se, že ve vztahu na dálku figuruje přibližně čtyřicet procent vysokoškolských studentů, jelikož v USA platí pravidlo, že studenti vysokých škol zpravidla cestují za svou univerzitou klidně i do jiného státu a žijí na kolejích, mimo své domovy – takhle studuje více než devadesát sedm procent vysokoškolských studentů v USA.
– Vztah na dálku překonávají také asi tři procenta sezdaných manželů
– Deset procent vztahů, které končí manželstvím, začaly jako vztahy na dálku
Podle online průzkumu si partneři ve vztahu na dálku volají průměrně jednou za dva až tři dny a setkávají se přibližně jednou do měsíce.
A co říkají vědci?
Podle nich je vztah na dálku zkouškou charakteru. Pokud vztah přetrvá, je pravděpodobné, že spolu partneři zůstanou skutečně do konce života. Proto vyzývají lidi, kteří ve vztahu na dálku žijí, aby to hned nevzdávali. Hodit flintu do žita ihned bez zkoušení by se nemuselo vyplatit. Také jsou vědci toho názoru, že vztah na dálku neříká nic o jeho kvalitě – v mnoha ohledech dokonce vztahy na dálku fungují lépe než ty, kdy se panteři vídají denně nebo spolu žijí.