Agility jako druh závodního sportu vzniklo okolo roku 1978 v Anglii. Z anglického překladu agility = hbitost, jedná se tedy o druh překážkového závodu, který je velmi podobný koňskému parkuru, a který byl mimo jiné také předlohou tohoto sportu. První soutěž v agility se konala v Londýně na mezinárodní výstavě koní v roce 1979. Sport se stal mezi řadami psích nadšenců velice oblíbeným a začaly se postupně zakládat nové kynologické kluby, které nabízeli tento sport.
O co tedy přesně jde?
Agility jako sport spadá pod Řád agility České republiky. Základem je překážková trať, kterou je potřeba zaběhnout v daném pořadí a čase. Psovod udává směr svému psovi a rozhoduje na kterou překážku se pes vydá. Jinými slovy páníček běží vedle překážek a pes podle jeho pokynů překonává parkur. Tento sport je bezkontaktní, a tak je nutná bezproblémová ovladatelnost a poslušnost vašeho pejska s chutí překonávat překážky. Tento druh sportu můžete vykonávat jak rekreačně, tak závodně. Jde především o radost a vzájemnou souhru. Není striktně určen výčet plemen, které mohou agility vykonávat. Jsou plemena, která se ale hodí pro tento sport více, mezi ně patří například – border kolie, sheltie, belgický ovčák a jiné.
Cílem této disciplíny tedy je doběhnout v co nejlepším čase s bezchybným vykonáním trati a doběhnout v co nejlepším pořadí.
Jaké jsou kategorie?
Máme celkem 3 velikostní kategorie psů – S, M, L. Kategorie S (small) se týká psů s kohoutkovou výškou 34,99. M (medium) platí pro psy od 35 – 42,99 cm. L (large) psi s kohoutkovou výškou 43 cm a výše. Dále máme 3 různé třídy A1, A2, A3. Každá z uvedených tříd se liší svojí obtížností. Pokud byste chtěli začít s agility budete zařazeni nejprve do třídy A1, tedy začátečníků.
Pravidla a penalizace
Důležité je dodržovat správný směr běhu, pokud byste z dráhy vybočili, budete nejspíš diskvalifikováni. Dalším důvodem k diskvalifikaci je obojek psa na krku, který být nesmí. Často se stává, že jej psovod zapomene z krku sundat. Zakázané je používat různé předměty jako výpomoc, můžou to být hračky, či pamlsky.