Čerstvé bylinky nejen skvěle chutnají, ale především také přispívají k našemu zdraví. Co si počít, když nemáte zahradu? Většinu bylinek můžete pěstovat na balkóně nebo na okenním parapetu. Péče o bylinky je nenáročná. Přesto ne všechny bylinky lze pěstovat dohromady. Některé bylinky milují slunce, některým svědčí stín. Rádi bychom Vás seznámili s bylinkami, které můžete pěstovat i na balkóně.
Které to jsou?
1. Bazalka – Bazalku si spojujeme především s Itálií a středomořskou kuchyní. Stává se stále oblíbenější bylinkou také u nás. Miluje sluníčko. Půda my měla být vždy vlhká, ale ne příliš mokrá. Nepřelévat.
2. Libeček – Libečku se někdy říká přírodní maggi. Zalévejte, až když je půda suchá
3. Majoránka – Majoránka má velmi pikantní a mírně hořkou chuť. Má ráda sluníčko a nesnáší vítr. Naopak nemá ráda mnoho vody.
4. Máta– Máta miluje spíše stinné místa a nemá ráda mnoho slunce. Zalévejte pravidelně a přiměřeně. Pokud bude půda suchá, může to mít špatný vliv na listy.
5. Meduňka– Meduňka je oblíbená pro své jemné citrusové aroma. Slunce má ráda, ale ne příliš, optimální je částečně stinné místo. Nevyžaduje mnoho vody.
6. Oregáno – Oregáno si spojujeme s italskou a francouzskou kuchyní. Oregáno miluje slunce a pravidelný přísun vody. Vodu můžete lít do mističky.
7. Rozmarýn – Rozmarýn vypadá trochu jako jehličí, ale má zcela odlišnou chuť. Potřebuje spíše slunné místo, ale příliš nezalévejte, počkejte, až je půda suchá.
8. Saturejka – Saturejka vypadá trochu jako hluchavka. Tvoří základ pověstného balkánského koření čubrica. Má ráda sluníčko a pravidelný přísun vody.
9. Šalvěj – Šalvěj neboli babské ucho má zvláštní aroma, které ne každému voní. Má ráda hodně slunce. Potřebuje pravidelně zalévat, ale nepřelévat, to nemá ráda.
10. Tymián – Bylinka, která tvoří základní součást oblíbeného provensálského koření. Miluje slunce, ale ne příliš mnoho vody.
Samozřejmě, že bylinek, které můžete pěstovat na balkóně je podstatně více a zkuste se inspirovat i Vy sami.