Spánek je pro lidský organismus požehnáním a bez něho se nelze obejít. Dlouhodobý spánkový deficit může vést k závažným zdravotním obtížím, někdy dokonce až ke kolapsu organismu. Vhodně navržené lůžko si však můžeme dopřát i levněji:
Zdravotní matrace
Každému z nás vyhovuje jiná plocha lůžka, na které usíná. Nelze stoprocentně tvrdit, že existuje jen jedno jediné univerzální řešení, které prospívá všem, a ta ostatní jsou nutně zavrženíhodná. Někdo zkrátka vyžaduje tvrdší matraci, jiný upřednostní měkkost. Velmi také záleží na tělesné hmotnosti, na konstituci, množství svalové hmoty a podkožního tuku. Záleží i na věku a pohlaví.
Zdravotních matrací je na trhu obrovská škála a všechny mají jeden společný znak a tím je poměrně vysoká cena. V průměru za ně zaplatíte mezi čtyřmi a pěti tisíci za jedno lůžko. Většinou jsou sendvičové – skládají se z několika vrstev, lze je podle potřeby otáčet. Obvykle se vyrábí z jednoho druhu polymeru jménem polyuretan, jehož obchodní název „molitan“ zná většina z vás. Záleží na jeho tuhosti, propustnosti, hustotě a dalších vlastnostech, které se liší výrobní technologií.
Lze to však vyřešit i levněji a v podstatě se stejnými výsledky. Do podloží zvolíte levnou molitanovou matraci s potahem , případně bez potahu v ceně kolen tisíce korun, a na horní vrstvu umístíte tenkou, např. 5 cm silnou vrstvu z paměťové pěny. Paměťová pěna dopřeje dostatečnou měkkost, pohodlí a komfort a vhodně zvolená tuhost spodní matrace (nejčastěji střední tuhost) se přizpůsobí tvaru zakřivení páteře.
Občasné noclehy pro návštěvy
Levnou molitanovou matrací nižší až střední tuhosti lze také vyřešit plochy lůžek pro občasné přespávání návštěv. Většinou ukládáme návštěvy k spánku na rozkládacích pohovkách, ty jsou však nepraktické, špatně se udržují v čistotě a výhodnější je vždy postel z masivu s dřevěným roštem, odkud lze matraci snadno vyprostit a vyčistit.